Jesteś tutaj:

Pralnia chemiczna

Pralnia chemiczna przeznaczona jest w głównej mierze do prania garderoby nie nadającej się do prania w wodzie, jak np. jedwab, wełna, kaszmir itp. Technologia prania chemicznego polega na praniu wyrobów…

Czyszczenie chemiczne

Technologia pralni chemicznej

Niektóre rodzaje odzieży nie nadają się do klasycznego prania wodnego – pranie w wodzie mogłoby zaszkodzić ich delikatnej strukturze, jak również doprowadzić do odkształceń czy nawet utraty koloru. W związku z tym doskonałą alternatywą staje się czyszczenie chemiczne. Pralnia chemiczna przeznaczona jest do prania odzieży nie nadającej się do prania wodnego. Technologia zakładu opiera się na praniu wyrobów odzieżowych przy użyciu rozpuszczalnika w hermetycznym, bezwylotowym agregacie piorąco – suszącym. Jest to tzw. technologia ekologiczna, gdyż opary z maszyny nie wydostają się na zewnątrz. Opary powstające w procesie suszenia są wymrażane (przez specjalne chłodziarki), a tym samym skroplone i zwrócone do zbiorników agregatu.

Na czym polega czyszczenie chemiczne?

Czyszczenie chemiczne znajduje się w pewnej opozycji do tradycyjnego prania wodnego. W trakcie prania chemicznego nie używa się wody, lecz specjalnego rozpuszczalnika, za pomocą którego usuwane są zanieczyszczenia z materiałów. W związku z tym czyszczenie chemiczne bywa też nazywane praniem na sucho.

Jak działa pralnia chemiczna?

Odpowiedź na pytanie jak działa pralnia chemiczna nie jest właściwie specjalnie skomplikowana. Cały proces prania chemicznego podzielony jest na kilka etapów. Zanim przystąpi się do samego prania, pracownicy pralni chemicznej dokładnie oglądają każdą sztukę garderoby i sprawdzają, czy na pewno kwalifikuje się ona do czyszczenia chemicznego. Następnie odzież jest dokładnie zabezpieczana i poddawana konserwacji, by w trakcie samego prania nie nastąpiły żadne uszkodzenia. Po tym następuje umieszczenie odzieży w specjalnym agregacie i wybranie odpowiedniego programu. Proces czyszczenia odbywa się automatycznie, a agregat jest przez cały czas hermetycznie zamknięty, dzięki czemu żadne opary rozpuszczalnika nie wydostają się na zewnątrz. Pierwszym etapem czyszczenia chemicznego jest usunięcie najbardziej uporczywych plam. Gdy odzież zostanie wstępnie oczyszczona, następuje usuwanie pozostałych zabrudzeń. Na koniec przystępuje się do prasowania, po czym garderoba zostaje zwrócona klientowi.

Środki używane do czyszczenia chemicznego

Pranie chemiczne jest procesem, w którym wykorzystywane są specjalne rozpuszczalniki. Takie środki są w pełni bezpieczne dla tkanin, a przy okazji wzmacniają ich strukturę i przedłużają trwałość. Najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem jest czterochloroetylen. Środek charakteryzuje się wysoką siłą czyszczącą, dzięki czemu usuwa nawet najtrudniejsze plamy. Alternatywą jest innowacyjny środek czyszczący GreenEarth, który umożliwia pranie w pełni nietoksyczne i całkowicie bezpieczne dla środowiska. GreehEarth ma formę płynnego silikonu, który ma zdolność rozpuszczania intensywnych plam i zabrudzeń ze wszystkich rodzajów materiałów poddawanych czyszczeniu chemicznemu. Dodatkową zaletą GreenEarth jest to, że ubrania po oczyszczeniu bardzo świeżo pachną. Innym niezawodnym rozpuszczalnikiem stosowanym w najlepszych pralniach chemicznych jest Sensene. Jest to środek na bazie modyfikowanego alkoholu, radzący sobie ze wszystkimi rodzajami zabrudzeń i gwarantujący zachowanie żywych kolorów czyszczonych tkanin. Perchloroetylen to natomiast rozpuszczalnik chlorowany o bardzo wysokiej sile czyszczącej, przeznaczony do agregatów chemicznych w pralniach. Jest rozpuszczalnikiem o wysokiej czystości, niskiej lepkości oraz małym napięciu powierzchniowym, co wzmaga penetrację wgłąb włókien, pozwalając na usunięcie większości plam o charakterze organicznym. Rozpuszczalnik szybko wysycha, nie zostawiając plam ani zapachu. Jest bezpieczny w użyciu wobec tkanin i barwników powszechnie używanych w branży odzieżowej.

Wyposażenie pralni chemicznej

Na wyposażenie pralni chemicznej składa się kilka kluczowych urządzeń. Podstawowy sprzęt do pralni chemicznej to specjalny agregat chemiczny. To właśnie w nim odbywa się proces czyszczenia. Oprócz tego każda pralnia chemiczna wyposażona jest w stoły i kabiny detaszerskie, wytwornice pary, stoły prasowalnicze, wytwornice pary, manekiny formujące, pakowarki i transportery. Sprzęt do pralni chemicznej najlepiej zakupić u rzetelnego i sprawdzonego dostawcy.

 

Nowość

Alkohol modyfikowany Sensene™

Środek czyszczący SENSENE™ ma dużą moc rozpuszczania i w niezawodny sposób usuwa plamy z różnych tkanin. Zapobiega odbarwieniom i zachowuje żywe kolory wypranych tkanin.

Zobacz też

Live Chat Software