Wyposażenie pralni dla hoteli – organizacja, wybór maszyn

Wyposażenie do pralni hotelowej

Podstawową cechą wyróżniającą dobre hotele jest bez dwóch zdań komfort. Warunkiem dobrego wypoczynku gości są wygodne, odpowiednio urządzone pokoje, miła obsługa i smaczne jedzenie. Ważną rolę w kształtowaniu pozytywnych doświadczeń klientów odgrywa również higiena i estetyka otoczenia. Goście doceniają fakt, że pozostawione do ich dyspozycji pościel, ręczniki i szlafroki zachwycają świeżością, czystością i delikatnością w kontakcie ze skórą. Nie ulega wątpliwości, że kwestia prania jest niezwykle istotna dla hotelu bez względu na kategorię obiektu. W branży hotelowej od zawsze toczy się dyskusja czy prać artykuły hotelowe we własnym zakresie, czy zlecać to firmom zewnętrznym.

Pranie bielizny hotelowej. Jak utrzymać czystość w hotelu?

Każdy obiekt świadczący usługi noclegowe powinien być naprawdę dobrze wyposażony w artykuły łazienkowe i pościelowe, takie jak ręczniki, pościel, firany, a także serwetki, obrusy i ścierki do części gastronomicznej. Złożoność asortymentu tekstylnego determinuje standard hotelu: im wyższy, tym będzie on bardziej zaawansowany. Przykładowe wyposażenie pokoju dwuosobowego to: dwa ręczniki kąpielowe, dwa ręczniki do rąk, mata łazienkowa, dwa prześcieradła, dwie poszwy i dwie poszewki. W hotelach spotykamy kilka newralgicznych miejsc, w których szczególnie trzeba zatroszczyć się o czystość: są to zazwyczaj łóżko i łazienka. Należy zatem pamiętać o regularnej wymianie bielizny pościelowej i ręczników dla gości. Co za tym idzie, asortyment tekstylny trzeba na bieżąco uzupełniać, a zatem i prać. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych w ramach wymagań co do wyposażenia i zakresu usług świadczonych dla hoteli nakłada na hotelarzy obowiązek prania, prasowania i czyszczenia bielizny i odzieży gości w obiektach 3, 4 i 5-gwiazdkowych. Właściciele hoteli i pensjonatów mają do wyboru dwie opcje: albo pranie we własnej pralni, albo korzystanie z usług pralni zewnętrznej (outsourcing).

Dlaczego warto uruchomić własną pralnię w hotelu?

Pralnie hotelowe to dobre i wygodne rozwiązanie. Uruchomienie własnej pralni w hotelu daje sporo korzyści. To przede wszystkim oszczędność, szybkość i jakość realizacji. Własna pralnia hotelowa jest ważna nie tylko ze względu na możliwość prania na miejscu generowanych codziennie kilogramów tekstyliów. Pralnia w hotelu umożliwia również utrzymanie w nienagannym stanie odzieży roboczej zatrudnionego personelu, a także daje całkowitą kontrolę nad procesem prania i jego jakością, co z kolei zapewnia dłuższą żywotność hotelowej pościeli czy galanterii stołowej. Pralnie hotelowe mogą wreszcie świadczyć usługi prania, prasowania i czyszczenia garderoby gości, co dla wielu osób z pewnością będzie sporym ułatwieniem. Lokalizacja pralni w hotelu może być optymalnym rozwiązaniem, ponieważ klienci mogą liczyć na dodatkowe, wykraczające poza standard usługi, co odgrywa ważną rolę w procesie promowania wizerunku obiektu.

Wyposażenie pralnicze do hoteli

Organizując pralnię dla hoteli trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt i środki czystości. Sprawią one, że tekstylia będą perfekcyjnie czyste i świeże po każdym praniu. Wyposażenie pralni hotelowej w dużej mierze zależy od typu pralni (system prania wodnego lub chemicznego). Maszyny muszą być ekonomiczne, pojemne i przystosowane do ciągłej pracy.

 

W zakresie wyposażenia pralni w hotelu możemy wyodrębnić następujące grupy urządzeń:

  • pralnice przemysłowe/agregaty chemiczne,
  • suszarki do bielizny,
  • magle i uzupełniający sprzęt prasowalniczy,
  • składarki do serwetek, ręczników, obrusów, pościeli itd.,
  • wózki do przewożenia czystej i brudnej bielizny,
  • akcesoria pomocnicze.

 

Zakładając zakup sprzętu do pralni hotelowej warto znaleźć sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcę. Ze względów higienicznych, jak i sanitarnych, maszyny wykorzystywane do prania powinny być bardzo dobrej jakości, ponieważ dzięki temu zapewnią nam skuteczność. Specjalistyczne urządzenia pralnicze, np. profesjonalne pralki hotelowe, suszarki przemysłowe, magle oraz środki i akcesoria oferuje m.in. firma Sovrana.

Pralnia hotelowa czy zewnętrzna?

Każde z rozwiązań, zarówno zainwestowanie we własną pralnię w hotelu, jak i zlecanie prania firmie zewnętrznej, ma swoje plusy i minusy. Decyzja, która z opcji będzie najlepsza dla specyfiki danego obiekt, należy do managera oraz właściciela. Najważniejszym kryterium, jakie uwzględnia się przy podejmowaniu podobnych decyzji w biznesie, jest oczywiście zysk. Pranie pościeli hotelowej na miejscu można zorganizować tak, aby zapewnić gościom najwyższą jakość obsługi zachowując przy tym rozsądne koszty. Pralnia hotelowa może zajmować powierzchnię całego piętra, może też być mała, w zależności od konkretnego hotelu: jego wielkości, ilości gości, a tym samym zapotrzebowania na pranie. Pralnia hotelowa jest niezbędna w obiektach, które cenią wysoką jakość usługi, a także liczą na dobrą ocenę usług wystawioną przez gości. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza dla dużych obiektów i sieci hotelowych.