Jesteś tutaj:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

+48 32 645 00 16

Wyposażenie pralni

Profesjonalne pralnie wodne i chemiczne można spotkać praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. Korzystają z nich zarówno firmy i instytucje (np. restauracje, hotele, szpitale), jak i klienci prywatni. Ponieważ nic nie wskazuje na to, że zapotrzebowanie na takie usługi miałoby się zmniejszyć, wiele osób rozważa także inwestycję we własną pralnię. Prowadzenie firmy w tej branży może przynieść bardzo dobre dochody – o ile odpowiednio się do tego przygotujemy. Warto skorzystać w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Do kogo zwrócić się o pomoc? Jakie sprzęty zakupić? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w każdej nowoczesnej pralni.

Klucz do sukcesu w branży pralniczej

Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu własnej działalności jest dobrze przemyślana strategia działania. To ważne zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie pralniczym. To zrozumiałe, że na początku nasza wiedza będzie mocno ograniczona. Warto wtedy nawiązać współpracę z kimś, kto naprawdę się na tym zna. Wsparciem dla osób chcących uruchomić własną pralnię zajmuje się np. firma Sovrana. Zespół Sovrana pomoże znaleźć odpowiedni lokal i wyposażyć go we wszystkie potrzebne urządzenia. Możemy też liczyć na profesjonalne szkolenia z zakresu obsługi urządzeń pralniczych oraz pełną opiekę serwisową.

Wyposażenie pralni wodnej

Choć wiele osób sądzi, że urządzenia wykorzystywane w pralniach wodnych przypominają pralki używane przez nas w domach, nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że profesjonalne pralnico-wirówki pozwalają na znacznie więcej. Taka maszyna odpowiada za cały cykl operacji, począwszy od prania wstępnego, poprzez pranie zasadnicze, aż po płukanie i odwirowanie. Ładowność pralnico-wirówki jest różna w zależności od modelu. W największych jednorazowo można pomieścić aż kilkaset kilogramów wsadu. Kolejnym niezbędnym sprzętem w pralni wodnej jest suszarka przemysłowa. Zgodnie z nazwą to urządzenie służy do usunięcia z wyrobów włókienniczych resztek wody pozostałych po odwirowaniu. Nowoczesne suszarki przemysłowe wyposażone są w bębny o ładowności od 5 do 90 kilogramów. Niezastąpionymi urządzeniami w każdej większej pralni wodnej są magle. Są wykorzystywane do prasowania bielizny płaskiej (np. pościeli czy obrusów). Przydatne są także składarki, pozwalające na szybkie poskładanie asortymentu wielkoformatowego.

Wyposażenie pralni chemicznej

Niektóre typy odzieży nie nadają się do prania wodnego. W przypadku ubrań i tekstyliów wykonanych z wełny merynosowej, skóry naturalnej, jedwabiu, szyfonu, aksamitu, weluru czy tafty zalecane jest czyszczenie chemiczne. Technologia wykorzystywana w pralni chemicznej wymaga używania innych urządzeń niż w pralni wodnej. Podstawową maszyną jest tu agregat chemiczny. Służy zarówno do czyszczenia, jak i do suszenia załadowanej odzieży. Zamiast wody stosuje się tu specjalne rozpuszczalniki. Najczęściej jest to czterochlorek etylenu, jednak coraz częściej zastępuje się go delikatniejszymi i bardziej skutecznymi środkami (jak GreenEarth czy Sensene). Zanim ubrania trafią do bębna agregatu, należy wcześniej pozbyć się najtrudniejszych plam. Do wykonywania tej czynności służą tzw. stoły detaszerskie. Po zakończeniu cyklu prania w agregacie odzież musi zostać wyprasowana. W usunięciu zagnieceń pomogą stoły prasowalnicze i manekiny formujące. Aby zwiększyć efektywność funkcjonowania pralni warto zainwestować także w profesjonalne pakowarki i transportery. Przydadzą się także szatnie automatyczne.