W bardzo dużych pralniach wodnych korzysta się z supernowoczesnych pralnic przemysłowych nazywanych tunelami pralniczymi. Takie rozwiązania były dostępne już w latach sześćdziesiątych, jednak dopiero szybki postęp techniczny ostatniej dekady sprawił, że tego typu technologie na dobre zadomowiły się w branży.
Pralnice tunelowe łączą w sobie większość etapów odświeżania asortymentu tekstylnego za pomocą wody i odpowiednio dobranych detergentów (proszków do prania, płynów, tabletek lub kapsułek).Takie maszyny znacznie zwiększają wydajność prania, dlatego przydają się przede wszystkim w placówkach obsługujących duże przedsiębiorstwa. Zakłady pralnicze kierujące swoją ofertę do klientów komercyjnych (hoteli, restauracji, szpitali, zakładów przemysłowych itp.) mogą być obsługiwane przez jedną bądź kilka takich maszyn. Pralnice tunelowe gwarantują najwyższą jakość prania przy minimalnym udziale człowieka. Takie maszyny znacznie skracają cykl prania, dzięki czemu pralnia może przynosić jeszcze lepsze efekty finansowe.
Tunele pralnicze zapewniają całkowite zautomatyzowanie procesu pralniczego. Pranie odbywa się tu w obiegu zamkniętym, a udział człowieka sprowadza się jedynie do załadowania maszyny, wybrania odpowiedniego programu oraz załączenia urządzenia. W trakcie poszczególnych etapów cyklu pralniczego pomoc operatora nie jest konieczna – w przeciwieństwie do zwykłego procesu technologicznego, w którym osoba obsługująca musi przenosić wsad pomiędzy kolejnymi maszynami. Jednocześnie operator ma na każdym etapie możliwość zmodyfikowania bieżącego programu prania.
Pralnice tunelowe zbudowane są z kilku zespolonych z sobą części (modułów). W trakcie cyklu technologicznego wsad jest przesypywany między kolejnymi komorami, a każda z nich pełni inną funkcję. Pierwszy moduł to tzw. komora wstępna, gdzie zazwyczaj odbywa się namaczanie i odplamianie. Załadunku wsadu dokonuje operator bądź specjalna maszyna – podawarka. W drugiej komorze odbywa się pranie zasadnicze, w następnej płukanie. W kolejnej części dokonuje się tzw. neutralizacja, czyli proces polegający na dezynfekcji wsadu (*dotyczy to wyłącznie modeli z barierą higieniczną). Ten etap jest szczególnie ważny dla asortymentu powiązanego z medycyną oraz placówek, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia niebezpiecznymi drobnoustrojami. Następną częścią jest moduł, w którym odbywa się odwadnianie. Kolejną procedurą jest przesuwanie wsadu przez specjalną prasę, gdzie usuwany jest nadmiar wilgoci. Na koniec następuje automatyczne suszenie i wygładzanie odświeżonego asortymentu.
Nowoczesne tunele pralnicze mogą być używane do różnego rodzaju tekstyliów. Za ich pomocą można prać nawet delikatniejsze tkaniny i materiały wymagające specjalnej pielęgnacji. Poszczególne modele różnią się od siebie rozmiarami, ładownością, wydajnością i ewentualnymi funkcjami dodatkowymi (np. wspomnianą wcześniej barierą higieniczną). Dokonując wyboru pralnicy tunelowej należy uwzględnić przede wszystkim specyfikę i wymogi konkretnej pralni.