Jesteś tutaj:

Pralnia wodna

Funkcjonowanie pralni wodnej wyróżnia się stosowaniem profesjonalnych środków chemicznych oraz odpowiednio dobranym parkiem maszynowym....

Suszarki przemysłowe

Suszarki przemysłowe służą do usunięcia z wyrobów włókienniczych pozostałości wody po praniu. Suszenie wykorzystuje wymuszony przepływ powietrza (ogrzanego w nagrzewnicach) przez bęben, w którym znajduje się wilgotna bielizna. Zimne powietrze pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajdują się suszarki.

Cechą charakterystyczna każdej suszarki jest jej ładowność, czyli taka ilość bielizny, która może być załadowana do suszarki.

Suszarki mogą być opcjonalnie wyposażone w szereg różnych opcji. Najczęściej spotykane to:

  • Termostatyczne sterowanie wilgotnością końcową (czujnik wilgotności) – w suszarkach przemysłowych czas suszenia jest ustalany za pomocą tzw. timera. Dlatego ważne aby obsługa prawidłowo potrafiła określić czas suszenia. Błędy w oszacowaniu bywają częste i drogie. Ekonomiczniej jest zakończyć proces suszenia w chwili osiągnięcia wymaganego stopnia wyszuszenia bielizny. Właściwe wykorzystanie suszarki powinno być więc wspomagane poprzez czujnik wilgotności.
  • Schładzanie bielizny po suszeniu – „cool down” – operacja polegająca na stopniowym obniżaniu temperatury wewnątrz bębna suszarki. Zapobiega to „szokowi termicznemu” , który mógłby wpłynąć negatywnie na kostrukcję włókien, powodując np. wykurczenie tkanin
  • Rewers bębna – obroty bębna lewo – prawo – zapobiega nadmiernemu skręcaniu tkanin podczas suszenia.

Suszarka przemysłowa – postaw na jakość

Profesjonalna pralnia wodna wymaga odpowiednio dobranych urządzeń na każdym etapie procesu, którego samo pranie przecież nie kończy. Bezpośrednio po nim następuje suszenie, do którego wykorzystywane jest prasowanie mechaniczne bądź też suszarka przemysłowa. Te nowoczesne urządzenia wyposażane są w szereg czujników, programatorów i mikroprocesorów sterujących procesem. Podnosi to efektywność procesu suszenia i pozwala dobór optymalnych parametrów. Wpływają one na trwałość tkanin poddanych praniu, umożliwiają oszczędność czasu podczas suszenia a także redukcję kosztów energii pobieranej przez urządzenie.