Jesteś tutaj:

Pralnia wodna

Funkcjonowanie pralni wodnej wyróżnia się stosowaniem profesjonalnych środków chemicznych oraz odpowiednio dobranym parkiem maszynowym....

Pralnico–wirówki i pralnice przemysłowe

Nowoczesny proces prania wodnego i odwadniania bielizny w pralniach realizowany jest w pralnicach i pralnico-wirówkach. Podstawowy procesem w pralnicowirówkach przemysłowych jest wykonanie całego cyklu operacji: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukania z podwirowaniami oraz wirowaniem końcowym, wszystko to odbywa w jednym urządzeniu.

Skraca się w ten sposób czas obróbki pranego asortymentu, eliminując uciążliwą czynność rozładowywania mokrej, ciężkiej, ociekającej wodą bielizny i przenoszenia jej do osobnej wirówki. Ponadto pralnico- wirówki przyczyniają się do zmniejszenia ilości używanej wody w procesie płukania, oszczędności energetycznych oraz zmniejszenia ilości zużywanych środków piorących.

 • Podstawowe elementy pralnico- wirówek przemysłowych:
 • bęben zewnętrzy nieruchomy, stanowiący zewnętrzną obudowę, mieszczący w sobie bęben wewnętrzny, służy za zbiornik kąpieli
 • bęben wewnętrzny, perforowany, służy do pomieszczenia pranego załadunku materiałów, spowodowania oddziaływania mechanicznego na prany załadunek a następnie jego odwirowania
 • napęd elektryczny bębna wewnętrznego, w celu nadania obrotów podczas prania, rozrzucania, podwirowań i wirowania końcowego.
 • Elementy grzejne (elektryczne bądź parowe)
 • Instalacja wodno – ściekowa
 • Aparatura kontrolno– pomiarowa
 • Urządzenia strujące – mikroprocesory

Pralnico-wirówki posiadają około 20 programów fabrycznych oraz możliwość zaprogramowania własnych (około 80) programów dostosowanych do pranego asortymentu. Dobra pralnica przemysłowa to podstawa biznesu pralniczego, dlatego skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się więcej…

 

Profesjonalne pralki i pralnice przemysłowe – Czym różnią się od domowych

Pranie w warunkach domowych zasadniczo różni się od prania w warunkach przemysłowych, przede wszystkim ze względu na urządzenia w których następują procesy prania, parametry prania oraz stosowane środki chemiczne.

Pralka domowa nie daje pełnej możliwości optymalizacji kąpieli piorącej.

W pralni przemysłowej, istotnymi czynnikami dostosowywanymi do różnych asortymentów są:

 • czas pracy poszczególnych etapów prania (pranie wstępne, prania zasadnicze, płukanie, wirowanie)
 • temperatura,
 • Środki chemiczne
 • Mechanika prania

Zasadniczymi parametrami jakie można modyfikować w procesie prania mającymi wpływ na efekt końcowy prania są możliwości modyfikacji:

 • czasów prania,
 • temperatury,
 • ilości poszczególnych kroków,
 • obrotów wirowania,
 • spustów wody,
 • poziomów wody,
 • ilości płukań

Ważnym atutem pralek przemysłowych jest również możliwość schładzania pranego asortymentu.

Pranie w warunkach domowych odbywa się na predefiniowanych programach (fabrycznych), o określonych, co do zasady niemodyfikowalnych parametrach.

W przypadku maszyn do użytku profesjonalnego, kolejną zaletą jest szeroka oferta wielkości pralnico-wirówek pod względem ładowności. Profesjonale urządzenia mają ładowność od kliku do kilkuset kilogramów. Dobierane są przez pralników w zależności od profilu działania pralni, przerobu dziennego, zróżnicowania asortymentu. Optymalne dostosowanie ilości wsadu do ładowności maszyny zapewnia odpowiednią mechanikę prania, czas również ma znaczący wpływ na efekty końcowe procesu prania.

Środki chemiczne w pralkach przemysłowych

W praniu domowym nie stosuje się tak zróżnicowanej gamy produktów piorących. Producenci środków chemicznych przeznaczonych do stosowania w warunkach domowych nie proponują produktów silnie skoncentrowanych z obawy przed nieprawidłowym ich stosowaniem przez klientów. Nieumiejętne dozowanie mogłoby spowodować uszkodzenia materiałów a także podrażnienia skóry w kontakcie z produktem. Środki do użytku domowego nie radzą są tak dobrze z dopieraniem bardzo uciążliwych, niestandardowych zabrudzeń.

Zupełnie inaczej jest w pralnictwie przemysłowym. Urządzenia są wyprodukowane z materiałów, które są odporne na stosowanie mocno stężonych środków chemicznych. Dodatkowo, zastosowanie np. pomp dozujących praktycznie wyklucza kontakt ze środkami chemicznymi. Tym samym dozowane produkty dostarczane są do urządzeń w odpowiednim czasie oraz ilości (stężeniu).

Odpowiednio ułożona technologia zapewnia neutralizację stosowanej w procesie prania chemii, co wpływa na to iż tkaniny nie są narażone na uszkodzenia, ponieważ środki dozowane są w bezpiecznych dawkach, w odpowiednim czasie, przy zachowaniu mechaniki pozwalającej na wypranie asortymentu bez obaw o jego uszkodzenie.

Zasadnicze różnice pomiędzy urządzeniami profesjonalnymi a domowymi, wynikają przede wszystkim z bardziej stabilnej i solidnej konstrukcji, co w profesjonalnym pralnictwie przekłada się długą użyteczność takiej maszyny. Mogą być one użytkowane nawet przez kilkanaście godzin na dobę. Modyfikację parametrów prania pozwalają na oszczędności energii, wody oraz środków chemicznych. Urządzenia profesjonalne pozwalają na wypranie większej ilości asortymentu oraz pranie asortymentu zróżnicowanego, co nie było możliwe w pralkach dedykowanych do użytku domowego.