Jesteś tutaj:

Pralnia wodna

Funkcjonowanie pralni wodnej wyróżnia się stosowaniem profesjonalnych środków chemicznych oraz odpowiednio dobranym parkiem maszynowym....

Magle

Zdolność przerobowa nowoczesnych pralni wodnych zależy w znacznym stopniu od wydajności prasowania płaskich wyrobów włókienniczych, stanowiących na ogół około 70% całego przerobu. W celu optymalizacji procesu prania wyrobów płaskich sortuje się bieliznę wilgotną lub podsuszoną na wielko- i małoformatową. Warunek ten najczęściej prowadzi do wyodrębnienia oddzielnych zespołów prasowania, co w efekcie przyczynia się do znacznego wzrostu wydajności wykańczania oraz zwiększenia efektywności ekonomicznej.

Magiel przemysłowy

Magle przemysłowe to nowoczesne maszyny sterowane przy pomocy wbudowanego weń komputera. To wytrzymałe, solidne i niezawodne urządzenia przystosowane do pracy ciągłej. Jednostka sterująca automatycznie dostosowuje pożądane parametry pracy do konkretnego asortymentu, optymalizując przy tym zużycie energii. Dostępne na rynku magle przemysłowe to urządzenia charakteryzujące się niskimi wartościami zużycia, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność na wiele lat. Większość maszyn jest wyposażona w termostat chroniący przed przegrzaniem, dzięki czemu sprzęt jest w pełni bezpieczny w eksploatacji. Maglownice przemysłowe doskonale nadają się do dużych zakładów pracy oraz placówek obsługujących klientów komercyjnych.

Magiel walcowy

Prasowanie przy pomocy magla walcowego polega na dociskaniu bielizny do gorącego, wypolerowanego walca, który może się obracać powodując przesuwanie materiału. Podczas przetaczania pomiędzy płaszczyznami tkanina jest zgniatana, dzięki czemu rozprasowywane są wszelkie występujące nierówności. Docisk bielizny do walca umożliwiają taśmy filcowe (pasy), które opasają walec na możliwie najdłuższym obwodzie. Siłę nacisku walca można regulować.

Magiel nieckowy

Zasada prasowania na maglu nieckowym polega na dociskaniu bielizny do gładko wypolerowanej niecki przy pomocy walca o zmiennej prędkości pracy. Walec jest najczęściej owinięty płótnem z filcu lub inną trwałą okładziną. Maglowanie polega na przesuwaniu prasowanych tkanin po gładkich ściankach niecki. Ruch posuwisty nadaje bieliźnie walec dociskowy, obracający się wokół własnej osi z określoną prędkością (prędkość ta jest regulowana w zależności od rodzaju maglowanego włókna). Niecka jest od wewnątrz podgrzewana, a ciepło to jest przekazywane do prasowanego materiału. Elementy grzejne magla nieckowego wbudowane w płytkę do prasowania są odporne na wilgoć i bardzo wytrzymałe.

Magiel elektryczny (prasowalnica elektryczna)

Magiel elektryczny, inaczej nazywany maglownicą do prasowania, jest nowoczesnym urządzeniem stosowanym w profesjonalnych zakładach pralniczych. Zapewnia uzyskanie najlepszych efektów maglowania w bardzo krótkim czasie, co znacznie usprawnia przebieg całego procesu technologicznego. Magiel elektryczny przemysłowy może być wykorzystywany do prasowania odzieży oraz różnego rodzaju tekstyliów. Takie maszyny doskonale sprawdzają się w pralniach wodnych oraz w różnego typu placówkach usługowych: restauracjach, hotelach, szpitalach, domach pomocy, zakładach produkcyjnych itd. Nowe magle elektryczne charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Dostępne modele to trwałe, stabilne konstrukcje nadające się do wieloletniego użytkowania.

Magiel gazowy (prasowalnica gazowa)

Magiel gazowy to zaawansowana technologicznie maszyna zapewniająca efektywne maglowanie nawet największych sztuk odzieży. Doskonale sprawdza się do wygładzania asortymentu tekstylnego, którego wykańczanie zwykłym żelazkiem byłoby uciążliwe. W punktach usługowych oferujących maglowanie bielizny często używa się maglownic z napędem elektrycznym i podgrzewem gazowym (tzw. maglownice elektryczno-gazowe). Profesjonalne magle gazowe są oszczędne i efektywne. Pozwalają skutecznie usunąć zagniecenia powstałe w trakcie prania na mokro. Dzięki nowatorskim systemom zabezpieczającym nie stwarzają żadnego ryzyka.

Na wydajność procesu maglowania wpływają następujące czynniki:

  • temperatura i wielkość powierzchni prasowania,
  • czas kontaktu bielizny z nagrzaną powierzchnią prasującą,
  • masa powierzchniowa wyrobu włókienniczego,
  • wilgotność bielizny po odwodnieniu,
  • docisk walca,
  • rodzaj i jakość obłożenia walców.