Na wyposażeniu pralni przemysłowej znajdują się nie tylko urządzenia pralnicze, ale także profesjonalne maszyny prasowalnicze. Prasowanie może odbywać się na stołach i w kabinach detaszerskich czy też na manekinach formujących. Aby proces przebiegał szybko i wydajnie w czasie prasowania przemysłowego stosuje się specjalistyczne urządzenia, zwane wytwornicami pary wodnej. Prócz wyżej wymienionych urządzeń prasowalniczych, wytwornica pary współpracować może z żelazkami, pralnico-wirówkami, suszarkami.
Urządzenie pobiera wodę, która jest podgrzewana do wysokiej temperatury, a powstająca w tym procesie para wodna wykorzystana jest do prasowania. Wytwornice pary wodnej mogą być zintegrowane z innymi maszynami prasowalniczymi lub działać jako jednostka centralna. Podają one parę w cyklu ciągłym lub zmiennym. Wysoką skuteczność prasowania z użyciem wytwornicy pary zapewnia wnikanie jej w materiał, co powoduje wygładzenie, wyrównanie i wyprostowanie jego struktury.
Na analogicznej zasadzie działają wytwornice pary wykorzystywane w innych branżach, jak sklepy odzieżowe czy wzorcownie i pracownie krawieckie. Poza branżą odzieżową urządzenia zasilane parą wodną stosowane są na przykład do sterylizacji w pracowniach protetycznych czy firmach farmaceutycznych. Używane są także w domowych stacjach parowych do prasowania, chociaż są to oczywiście jednostki dużo mniejszej mocy, niż profesjonalne wytwornice parowe.