Jesteś tutaj:

Pralnia chemiczna

Pralnia chemiczna przeznaczona jest w głównej mierze do prania garderoby nie nadającej się do prania w wodzie, jak np. jedwab, wełna, kaszmir itp. Technologia prania chemicznego polega na praniu wyrobów…

Agregaty chemiczne

Sovrana Polska jest wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski grupy kapitałowej FMB a więc i firmy Realstar oferującej pralnicze agregaty chemiczne.

Maszyny do chemicznego czyszczenia odzieży stanowią podstawowe wyposażenie pralni chemicznej. Służą do wykonania procesu czyszczenia odzieży w rozpuszczalniku organicznym (czterochloroetylen, GreenEarth, SENSENE).

Jak działają agregaty chemiczne?

 

Do czyszczenia odzieży w pralni chemicznej niezbędna jest profesjonalna maszyna zwana agregatem chemicznym. Ze względu na to, że w trakcie procesu czyszczenia nie używa się wody, ten rodzaj prania określany jest także praniem na sucho. Czynnikami piorącymi są tu specjalnie dobrane rozpuszczalniki chemiczne, dzięki którym możliwe jest usunięcie nawet najbardziej intensywnych zabrudzeń przy jednoczesnym zapewnieniu tkaninie właściwej ochrony przez utratą kolorów i odkształceniami. Rodzaj agregatu chemicznego powinien być dostosowany do potrzeb danej pralni (m.in. do jej wielkości).

Z czego składa się agregat chemiczny?

 

Agregat chemiczny jest maszyną składającą się z kilku elementów. Najważniejszą częścią agregatu jest bęben piorący, w którym odbywa się zasadnicza część procesu czyszczenia. Bęben agregatu chemicznego jest ruchomy, a w trakcie prania może obracać się w obydwu kierunkach. Dzięki specjalnym drzwiom zapewniającym najwyższy poziom szczelności, w trakcie cyklu pralniczego agregat chemiczny pozostaje hermetycznie zamknięty.

Obsługa agregatów chemicznych

 

Dzięki używaniu nowoczesnych agregatów proces czyszczenia chemicznego odbywa się w sposób w znacznej mierze zautomatyzowany. Urządzenia oferowane przez firmę Sovrana charakteryzują się wysoką wydajnością oraz zaawansowanym systemem sterowania elektronicznego, co sprawia, że są praktycznie bezobsługowe. Po umieszczeniu odzieży w bębnie maszyny i zamknięciu drzwi należy wybrać program piorący, a cała reszta odbywa się już automatycznie. Najnowocześniejsze agregaty pralnicze posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu programów dostosowanych do rodzaju czyszczonych tkanin. Poszczególne programy różnią się od siebie między innymi temperaturą oraz długością cyklu pralniczego.

Rodzaje tkanin do czyszczenia chemicznego

 

Ze względu na specyficzne właściwości, niektóre tkaniny nie nadają się do tradycyjnego prania wodnego. Pranie z użyciem wody mogłoby zaszkodzić ich delikatnej strukturze, co mogłoby doprowadzić do pojawienia się odbarwień, trudnych do rozprasowania zagnieceń czy nawet utraty fasonu. W takich przypadkach doskonałą alternatywą jest właśnie czyszczenie chemiczne. Do pralni chemicznej powinniśmy więc zanieść wszelkie tkaniny, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Przykładem takich tkanin mogą być między innymi naturalna wełna i jedwab. Czyszczenie chemiczne zalecane jest również w przypadku skór i pierza oraz różnego rodzaju tkanin specjalistycznych (np. impregnowanych lub oddychających).

Pralnicze agregaty chemiczne a ekologia

 

Nowoczesne agregaty chemiczne pozwalają na bezpieczne i ekologiczne czyszczenie odzieży. W trakcie cyklu pralniczego agregat chemiczny jest hermetycznie zamknięty, dzięki czemu do otoczenia nie dostają się żadne szkodliwe opary i substancje. W zależności od wybranego programu, w trakcie procesu czyszczenia tkaniny znajdujące się w bębnie mogą być zalewane rozpuszczalnikiem raz lub kilka razy. Po zakończeniu czyszczenia rozpuszczalnik trafia do specjalnego destylatora, w którym następuje jego oczyszczenie i przygotowanie do powtórnego użycia. Nieczystości gromadzone są natomiast w osobnym pojemniku na odpady, który raz na jakiś czas jest opróżniany, a odpady poddawane są utylizacji. Aby agregat został dopuszczony do pracy, musi on spełnić restrykcyjne normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Agregaty oferowane przez formę Sovrana posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty – zarówno w zakresie wydajności, jak i bezpieczeństwa dla środowiska.


Nowość

Alkohol modyfikowany Sensene™

Środek czyszczący SENSENE™ ma dużą moc rozpuszczania i w niezawodny sposób usuwa plamy z różnych tkanin. Zapobiega odbarwieniom i zachowuje żywe kolory wypranych tkanin.

Zobacz też