Czyszczenie chemiczne

Czyszczenie w pralni chemicznej

Jak i gdzie uruchomić pralnie chemiczną?

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie przedsięwzięcia jakim jest prowadzenie pralni chemicznej jest jej właściwa lokalizacja. Dla przykładu we Włoszech, jak i w innych krajach zachodnich opłacalność uruchomienia pralni przelicza się średnio na 3.000 do 6.000 mieszkańców.

W warunkach panujących w Polsce powinno się planować jeden zakład tego typu na 10.000 do 20.000 mieszkańców. Takie skupisko ludności powinno zagwarantować opłacalność inwestycji. Biorąc pod uwagę lokalizację pralni, nie można traktować istniejących dotychczas Punktów Przyjmowania Odzieży do Pralni jako konkurencję, gdyż nie są one w stanie zaoferować takiej jakości usług jak salon pralniczy.

Aby uruchomić nowoczesną pralnie chemiczną należy pozyskać lokal w odpowiedniej lokalizacji, którego parametry spełniają wszystkie wymogi techniczne i regulacje prawne.

W nowoczesnej pralni chemicznej oferowanej przez naszą firmę klient może „uczestniczyć w procesie czyszczenia”, gdzie usługa wykonywana jest w 24 godzinnym lub w zależności od wyboru pralni, w 90 minutowym systemie świadczenia usług. Od kilu jednak lat obserwujemy wydłużanie terminu wykonywania usług do 24 godzin, ponieważ taki właśnie czas zapewnia możliwość i komfort wykonania usługi przez personel pralni na najwyższym poziomie.

Na czym polega czyszczenie chemiczne.

Niektóre rodzaje odzieży nie nadają się do klasycznego prania wodnego ponieważ  tradycyjne pranie w wodzie mogłoby zaszkodzić ich delikatnej strukturze, jak również doprowadzić do odkształceń czy nawet utraty koloru. W związku z tym jedną ze sprawdzonych i popularnych alternatyw staje się czyszczenie chemiczne, które w obecnych czasach może z kolei odbywać się przy użyciu różnej technologii. 


Do najbardziej znanych należą:
- czyszczenie w rozpuszczalniku -  czterochloroetylen (PER)
- czyszczenie w alkoholu modyfikowanym – SENSENE
- czyszczenie w węglowodorach alifatycznych - KWL

 

Czyszczenie chemiczne odbywa się w agregacie chemicznym, w którym zachodzi najpierw proces czyszczenia (prania) a następnie proces suszenia. W trakcie czyszczenia chemicznego nie używa się wody, lecz jednego z wyżej wymienionych preparatów, za pomocą których usuwane są zanieczyszczenia z materiałów. Czyszczenie w nowoczesnych agregatach chemicznych określane jest mianem technologii  ekologicznych, gdyż opary z maszyny powstające podczas procesu  suszenia nie wydostają się na zewnątrz urządzenia. Opary te są wymrażane przez specjalne chłodziarki zainstalowane w agregacie i skraplane zwrotnie do zbiorników agregatu chemicznego.
 

Proces czyszczenia chemicznego przebiega w obiegu zamkniętym, ponieważ brudny preparat wykorzystywany jest ponownie po wcześniejszym oczyszczeniu w procesie destylacji. Destylację kąpieli piorącej prowadzi się w przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, natomiast w przypadku niektórych rozpuszczalników, ze względu na ich palność, destylacja musi przebiegać w próżni. Destylacja przebiega na ogół w temperaturze około 121°C. W tej temperaturze następuje odparowanie rozpuszczalnika, natomiast pozostałości podestylacyjne, tzw. odpad podestylacyjny, zawierający brud z tkanin i pozostałości z użytych środków detaszerskich pozostaje na dnie destylatora. Odpad ten następnie przekazywany jest przez pralnię do wyspecjalizowanej firmy utylizacyjnej.
 

W trakcie destylacji, pod wpływem podwyższonej temperatury następuje odparowanie rozpuszczalnika z wodą, skąd trafiają one do urządzenia o nazwie wodorozdzielacz, gdzie następuje rozdzielenie tych cieczy. Ze względu na różnice gęstości obu cieczy– woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a rozpuszczalnik z powrotem do zbiornika. Destylacja w procesie czyszczenia chemicznego może być wykonywana w sposób ciągły lub cykliczny i uzależniona jest od systemu przyjętego przez poszczególną pralnię lub uzależniona jest od rodzaju i ilości czyszczonego asortymentu.
Aby agregat chemiczny został dopuszczony do pracy, musi spełnić restrykcyjne normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Agregaty oferowane przez formę Sovrana posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty – zarówno w zakresie wydajności, jak i bezpieczeństwa dla środowiska.

Technologia czyszczenia chemicznego.

Przed zasadniczym czyszczeniem chemicznym przyjęta przez pralnie garderoba trafia do wstępnej oceny i obróbki na urządzeniu zwanym stołem detaszerskim lub kabiną detaszerską Tutaj odbywa się proces odplamiania miejscowego oraz zapierania brudnych powierzchni specjalistycznymi środkami chemicznymi.
 

Następnie garderoba trafia do specjalistycznego agregatu chemicznego, w którym zachodzi zasadniczy proces czyszczenia a następnie suszenia. Garderoba w agregacie chemicznym przebywa od 50 – 90 minut w zależności od rodzaju preparatu czyszczącego i wyboru już konkretnego programu czyszczenia (prania).

 

Czyszczenie chemiczne jest procesem, w którym wykorzystywane są różne preparaty określane potocznie jako rozpuszczalniki. Takie środki są w pełni bezpieczne dla tkanin, a przy okazji wzmacniają ich strukturę i przedłużają trwałość. 
 

Poniżej przedstawiamy oferowane przez nasza firmę technologie czyszczenia chemicznego:

 

-  CZTEROCHLOROETYLEN (PER)

To najstarsza technologia, która jest najczęściej spotykana w większości pralni w Polsce i na Świecie. Rozpuszczalnik chlorowy – czterochloroetylen o potocznej nazwie PER – to wysoko stabilizowany rozpuszczalnik o bardzo wysokiej sile czyszczącej. Charakteryzuje się wysoką czystością, niską lepkością oraz małym napięciu powierzchniowym, co wzmaga penetrację włókien, pozwalając na usunięcie większości plam o charakterze organicznym. Rozpuszczalnik szybko wysycha, nie zostawiając plam ani zacieków. Jest bezpieczny w użyciu wobec tkanin i barwników powszechnie używanych w branży odzieżowej, jest niepalny. W procesie czyszczenia i  destylacji jego zużycie określa się na poziomie 1-3 gram/ 1 kg czyszczonej garderoby. Na rynku rozpuszczalnik ten jest powszechnie dostępny, natomiast nasza firma oferuje go w wersji Pure DOWPER od niemieckiego producenta SAFCHEM co daje naszym klientom gwarancje najwyższej jakości i bezpieczeństwa zarówno dla czyszczonej odzieży jak i zdrowia dla pracowników zakładów pralniczych.
 

- SENSENE 

To technologia wprowadzona na rynek czyszczenia chemicznego w roku 2016 przez niemiecką firmę SAFCHEM. Jest technologią kompletną, spełniającą wszelkie oczekiwania najbardziej wymagających zakładów czyszczenia chemicznego w Polsce i na całym Świecie. Medium czyszczącym jest rozpuszczalnik na bazie alkoholu modyfikowanego.
 

ALKOHOL MODYFIKOWANY SENSENE™ ma dużą moc rozpuszczania i w niezawodny sposób usuwa plamy z różnych tkanin. Zapobiega odbarwieniom i zachowuje żywe kolory wypranych tkanin.
 

SENSENE™ jest środkiem na bazie modyfikowanego alkoholu, który jest z natury biodegradowalny i ma niską toksyczność dla środowiska wodnego, a zatem stanowi ekologiczną metodę prania chemicznego. SENSENE™ jest delikatny dla tkanin i powoduje stosunkowo niewielkie gniecenie się materiału, co ułatwia prasowanie. Dzięki jego właściwościom tkaniny prane przy użyciu SENSENE™ są przyjemne w dotyku.
 

SENSENE™ realizuje prosty i inteligentny proces, w którym tkaniny szybciej wysychają, a cykle czyszczenia są krótsze. Ponadto proces czyszczenia wymaga mniejszej ilości energii dzięki prawidłowej destylacji. Wstępne usuwanie plam można ograniczyć, wyczyszczone tkaniny mniej się gniotą co ułatwia prasowanie. Wszystko to powoduje oszczędności czasu i pieniędzy.
 

SENSENE™ pozostawia przyjemny i czysty zapach na wypranych tkaninach. Stabilna formuła utrzymuje czystość maszyny pralniczej, minimalizując gromadzenie się bakterii i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. SENSENE™ można stosować w standardowych maszynach multi – rozpuszczalnikowych lub węglowodorowych (tzw. klasy A III). 
 

Aby uzyskać informację, czy Twoja maszyna posiada certyfikat zgodności z SENSENE™, należy skontaktować się z autoryzowanym przedstawicielem producenta.
 

-  KWL

To technologia stosowana na rynku od blisko 30 lat. Ze względu jednak na zbyt mała siłę czyszczącą rozpuszczalnika nie stała się populara wśród pralni chemicznych.

Podstawowe wyposażenie pralni chemicznej:

  • stół detaszerski lub kabina detaszerska 
    – urządzenie służące do wykonania wstępnej obróbki, odplamiania i zapierania garderoby przed czyszczeniem zasadniczym w agregacie chemicznym
  • agregat chemiczny 
    - najważniejsze urządzenie w każdej pralni chemicznej, w którym odbywa się zasadniczy proces czyszczenia i suszenia garderoby.
  • stół prasowalniczy 
  • manekin do prasowania odzieży
    - urządzenie do  łatwego i szybkiego przywracania garderobie naturalnego wyglądu i  formy utraconej często podczas czyszczenia. Prasuje i formuje równocześnie wierzchnią cześć garderoby oraz podszewkę.
  • wytwornica pary
    - urządzenie służące do wytwarzania pary wykorzystywanej do procesu prasowania oraz do miejscowego usuwania niektórych rodzajów plam przy urządzeniu detaszerskim. Stosuje się wytwornice wewnętrzne lub centralne.
  • pakowarka
    - urządzenie służące do pakowania odzieży gotowej do wydania klientowi w folie
  • transporter
    - urządzenie służące do magazynowania i automatycznego transportowania/przesuwania zapakowanej odzieży, gotowej do wydania klientowi.
  • system komputerowy do obsługi pralni

Partnerzy strategiczni

Chcąc otrzymać więcej informacji prosimy o kontakt pod numerem +48 32 645 00 16