Czyszczenie chemiczne

Ekologiczna pralnia chemiczna - wyposażenie

Oferujemy sprzedaż kompletnego wyposażenia nowoczesnej pralni chemicznej, montaż urządzeń, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, doradztwo i szkolenie w zakresie ekologicznych pralni chemicznych.

Technologia pralni

Pralnia chemiczna przeznaczona jest do prania odzieży nie nadającej się do prania wodnego. Technologia zakładu opiera się na praniu wyrobów odzieżowych w rozpuszczalniku w hermetycznym, bezwylotowym agregacie piorąco – suszącym. Jest to tzw. technologia ekologiczna, gdyż nie wymaga wylotów oparów z maszyny na zewnątrz (także na zewnątrz budynku). Opary powstające w procesie suszenia są wymrażane (przez specjalne chłodziarki), a tym samym skroplone i zwrócone do zbiorników agregatu.

Pranie

Czynnikiem piorącym w agregacie jeden z rozpuszczalników (czterochloroetylen, węglowodory alifatyczne, K4, Green Earth) oferowanych przez firmę SOVRANA.

Proces czyszczenia przebiega w hermetycznie zamkniętym agregacie. Proces prania jest całkowicie zautomatyzowany. Mamy możliwość wyboru jednego z 20 programów. Pranie w rozpuszczalniku kończy się odwirowaniem, po którym zostaje uruchomiony proces suszenia, polegający na zamkniętym obiegu ciepłego powietrza z wykropleniem odparowanego rozpuszczalnika oraz proces suszenia. Wysuszona odzież poddawana jest procesowi wykończania na stołach i manekinach prasowalniczych. Całkowity proces prania i suszenia trwa około 60 min. Przy pomocy pakowarki ręcznej lub pneumatycznej garderoba zostaje indywidualnie zapakowana w folię, a następnie umieszczona na transporterze obrotowym

Rodzaje rozpuszczalników w pralni chemicznej

Czterochloroetylen

Najczęściej stosowany w pralni rozpuszczalnik chlorowany o bardzo wysokiej sile czyszczącej; jest wysoko stabilizowanym rozpuszczalnikiem chlorowym, przeznaczonym do agregatów chemicznych w pralniach. Jest on rozpuszczalnikiem o wysokiej czystości, niskiej lepkości oraz małym napięciu powierzchniowym, co wzmaga penetrację włókien, pozwalając na usunięcie większości plam o charakterze organicznym. Rozpuszczalnik szybko wysycha, nie zostawiając plam ani zapachu. Jest bezpieczny w użyciu wobec tkanin i barwników powszechnie używanych w branży odzieżowej. Emisje mogą zostać zminimalizowane poprzez zastosowanie urządzeń zamkniętych. DOWPER jest niepalny. Dzięki znakomitym właściwościom fizykochemicznym podczas destylacji zmniejsza się jego zużycie przez co jest rozpuszczalnikiem bardzo ekonomicznym.

Węglowodory alifatyczne

Rozpuszczalniki węglowodorowe to jedna z alternatyw dla dotychczas stosowanego rozpuszczalnika czterochloroetylen. Rozpuszczalniki typu HYDROCARON (KWL) charakteryzują się znacznie łagodniejszym oddziaływaniem na środowisko niż PER – czterochloroetylen.

Mniej agresywny rozpuszczalnik czyszczący typu Hydrocarbon jest bardzo ekonomiczny i wyjątkowo stabilny. Nie powoduje żadnych odbarwień. Jego niska temperatura podczas czyszczenia jest idealna dla bardzo delikatnej odzieży. Znakomicie czyści odzież skórzaną, futra, jedwab, włókna metaliczne oraz ręcznie wykonane włókna, nie pozostawiając żadnych utrwalonych przez temperaturę plam, załamań i zagnieceń. Wyczyszczona odzież w Hydrocarbon charakteryzuje się bardzo miękkim i miłym dotykiem, brakiem nieprzyjemnego zapachu, brakiem napięć powierzchniowych. Brak zagnieceń po czyszczeniu powoduje ze proces wykańczania (prasowania) jest łatwiejszy i szybszy, co obniża również koszty.

System K4

SYSTEMK4 to przyjazny dla środowiska i absolutnie bezpieczny proces czyszczenia. Komponenty bazowe systemu SYSTEMK4 stanowią środki rozpuszczalne pozbawione halogenu. System zaprojektowany został w ten sposób, że podczas jego właściwego stosowania wykluczone zostaje wszelkie niebezpieczeństwo dla powietrza, wody, zdrowia człowieka i podłoża gruntowego.

SOLVONK4 nie jest, zgodnie z aktualnym ustawodawstwem obowiązującym w Europie, materiałem niebezpiecznym!

Rozpuszczalnik potrafi rozpuszczać i neutralizować nie tylko zanieczyszczenia lipofilowe, ale także hydrofilowe, tzn. zanieczyszczenia wiązane przez wodę. Obok wspaniałej siły czyszczenia związku SOLVONK4 oczyszczone tkaniny/tekstylia stają się przyjemne i gładkie w dotyku.

System charakteryzuje także minimalne ścieranie włókna podczas procesu czyszczenia, jak również niewielkie tworzenie zmarszczek.

GreenEarth

Technologia GreenEarth to nietoksyczny dla środowiska proces czyszczenia chemicznego, który zastępuje PER płynnym silikonem. Jest to delikatny rozpuszczalnik, wytworzony z jednego z najbezpieczniejszych i najbogatszych zasobów naturalnych ziemi: krzemionki lub piasku.

Właściciele pralni chemicznych aprobują pranie przy użyciu rozpuszczalnika GreenEarth, ponieważ jest on skutecznym środkiem, bezpiecznym dla środowiska. Nie kosztuje więcej niż tradycyjne systemy czyszczenia chemicznego. Ponieważ ubrania czyszczone przy użyciu GreenEarth nie są skąpane w tetrachloroetenie czy innych rozpuszczalnikach petrochemicznych, pozostają świeże i czyste, bez charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. GreenEarth jest delikatny dla Twojego nosa i dla Twoich ubrań. Można poczuć i zobaczyć wyraźną różnicę wypranej w nim garderoby. Kolory nie blakną, biel nie szarzeje ani nie żółknie, tak, jak dzieje się to w tradycyjnym czyszczeniu chemicznym PEREM. Tkaniny są gładkie i jedwabiste, a wełna pozostaje miękka i delikatna.

Istnieje naukowe uzasadnienie dlaczego ubrania wyprane w GreenEarth wyglądają lepiej i są przyjemniejsze w dotyku. Płynny silikon jest chemicznie obojętny, co oznacza, że nie wchodzi w reakcję chemiczną z włóknem tkaniny. Wprowadza detergent do ubrania i delikatnie unosi brud i olej. Jest również bardzo lekki i ma bardzo małe napięcie powierzchniowe, co pozwala na delikatne przenikanie przez włókna tkaniny i wypłukiwanie brudu w sposób, w jaki woda czy tetrachloroeten PER nie potrafi. Dzięki temu czyści bez ścierania i uszkadzania włókien, bez wytracania kolorów czy uszkadzania aplikacji i wykończeń garderoby. Wszystko to czyni GreenEarth bezpiecznym i skutecznym środkiem pralniczym. Koraliki, delikatna koronka, jedwab, kaszmir – z GreenEarth są bezpieczne. Silikon, w przeciwieństwie do wielu innych metod czyszczenia chemicznego, nie powoduje kurczenia się ubrań.

więcej na www.greenearthcleaning.pl